Blog

Sosyal Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal ticaret nedir?

Elektronik ticaret ile sosyal medya kanallarının kesişimini söyleyen sosyal ticaret kavramı, son birkaç yıldır sık sık karşımıza çıkmakta. Bu kavram, Öncelikle Yahoo doğrultusunda 2005 senesinde kullanıldı.

Günümüz dünyasının en fazla kullanılan sosyal medya ağları olan Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlar üstünden yapılan alışveriş sistemine sosyal ticaret deniyor. Başka bir deyişle yalnızca satın alma prosedürü değil, bu arada yönlendirme ile pazarlama faaliyetinde bulunmak da diyebiliriz.

İlk zamanlar, sosyal ticaretin bu kadar yaygınlaşacağı düşünülmüyordu. İlk olarak yalnızca varsayım olarak görülen bu ticaret tekniği, sosyal medya kullanımının müthiş şekilde yükselmesi ile büyük sükse yaşadı. Akıllı telefonların kendi başına ekosistem geliştirmesiyle beraber, bundan sonra elektronik ticaretin konumunu az çok e-ticaret almaya başladı.

E-Ticaret ve Sosyal Ticaret İlişkisi Nedir?

Tüketicilerin gittikçe daha çok çevrimiçi alışveriş yaptığı sosyal ağlar, içerik markalarla bağlanarak kullanıcı kendilerine yönlendiriyor. Bu da e-ticaret ve sosyal ticaret ile ilgili bizim açımızdan önemli bir ipucu veriyor.

Son zamanlarda uygulanan incelemeye göre en verimli e-ticaret piyasanın sosyal ticaret olduğu ortaya çıktı. Bu anlamda markalar sosyal medya hesaplarını bundan sonra yalnızca reklam için değil, satış amacıyla da kullanmaya başladı.

Özellikle ufak işletmelerin üstünlük sahibi olduğu s-ticaret ile e-ticaret altyapınızı birleştirerek sosyal medya hesaplarınız aracılığı ile ürünlerinizi satabilirsiniz.

Türkiye’de uygulanan ankete göre tüketicilerin %83’ü, ürünü satın almadan önce sosyal medya platformlarında ürün ile ilgili inceleme yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir