Blog

E-Ticarette Marka Oluşturmak Için Neler Yapılmalı?

Marka oluşturma sürecinde öncelikle olarak amaçladığınız hedef kitlenizi ve müşteri profilinizi belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü marka sloganlarınız, renkleriniz, marka diliniz, pazarlama ve reklam tanıtım stratejileriniz amaçlanan hedef kitleye göre farklılık gösterecektir.

Markanızı farklılaştıran fonksiyonları belirleyin

Marka oluşturma sürecinde markanızı öne çıkaracak ve sizi rakiplerinizden daha ön plana ekleyip ayrıştıracak fonksiyonları belirlemeniz de önemli bir unsurdur. Çünkü marka sürecinde, sizi siz yapan fonksiyonları de ön plana koymanız gerekir. Bu süreçte şu soruların cevaplarını vererek, marka algısı için bunları ön planda tutabilirsiniz.
• Markanızın kurulum amacı ne?
• Vizyon ve misyonunuz
• Sizi rakiplerinizden farklılaştıran özellikler ne?
• Tüketicilerin hangi sorununu çözüyorsunuz?
• Tüketiciler neden markanıza değer versin?

Bu soruların cevaplarını bulduğunuzda markanızın nasıl bir yapısı olacağını ve tüketicilere nasıl hitap etmeniz gerektiğini de belirlemeye başlamış olacaksınız.

Sektördeki rakip firmaları inceleyin

Rakiplerinizden ayrı bir düzeyde durmak ve onların nasıl bir marka algısı oluşturduklarını incelemek için rakiplerinizi de incelemeniz ve onların yapmış oldukları çalışmaları analiz etmeniz gerekmektedir. Bu hem kurumsal anlamda bir takım yeni veriler edinmenizi sağlamaktadır hem de rakiplerinizden nasıl ayrı tutulacağınız konusunda bir takım yeni fikirler oluşturmanızı kolaylaştırır.

Markanızın sağlamış olduğu faydaları öne çıkartın
Markalaşma sürecinde tüketicilere ne gibi yararlar sağlamış olduğunuzu ve onların hayatlarını nasıl kolaylaştırdığınızı da vurgulamanız önemli. Çünkü bir marka sloganı meydana getirirken ve tüketicilerin duygularına hitap ederken, onlara sunduğunuz çözümlerin ve sağlamış olduğunuz yararlardan yola çıkarak bir marka algısı oluşturmanız gerekir.

SWOT analizi yaparak, markanızın iyi ve kötü taraflarını bulabilir ve akabinde de bu iyi yanları pazarlama ve tanıtım çalışmalarınızda daha etkili bir biçimde kullanarak, tüketicilerin gözünde belli bir marka algısı yaratmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir